Sukcesy

Beniamin z Brzeźnicy zaprojektował znaczek, który Poczta Polska wydała w nakładzie 100 tys. egzemplarzy

Beniamin Czajkowski, uczeń klasy siódmej w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Brzeźnicy został laureatem ogólnopolskiego konkursu na projekt znaczka pocztowego „Świat oczami młodych” zorganizowanego przez Bank Ochrony Środowiska i Pocztę Polską.

Na konkurs wpłynęło blisko 2 tysiące prac z całej Polski. Prace konkursowe można obejrzeć na stronie internetowej www.oczamimlodych.pl. Praca Beniamina została wydana we wrześniu 2018 roku przez Pocztę Polską S.A. w formie znaczka pocztowego w nakładzie 100 tysięcy sztuk na terenie Polski.

Opiekunem dydaktycznym ucznia była pani Ewa Czajkowska (prywatnie jego babcia). Uroczystość wręczenia nagród wraz z wernisażem odbyła się 26 września 2018 roku w Warszawie. Podczas tego wydarzenia miała miejsce premiera znaczków.

Efektem tego konkursu jest seria filatelistyczna „Świat oczami młodych”. Edycja odbywała się pod hasłem „Ratujmy klimat”. Na znaczkach znalazły się trzy prace młodych artystów, które zdobyły największe uznanie komisji konkursowej.

Każda z nich w nieszablonowy sposób przedstawia sposoby ochrony klimatu. Do pierwszego etapu konkursu zgłoszonych zostało 17 tysięcy prac, spośród których 2 tysiące prac wzięło udział w etapie ogólnopolskim.

– Znaczek pocztowy to nie tylko obrazek naklejany na kopertę, nie tylko potwierdzenie opłaty za przesłanie listu. Jest to przede wszystkim dzieło sztuki. Potrzeba wielu lat, aby dojść do takiej wprawy, żeby móc projektować znaczki – zwraca uwagę Ewa Czajkowska. – Wielu profesjonalnych grafików marzy, aby owoce ich twórczości znalazły się na znaczkach pocztowych. Krajowe i międzynarodowe konkursy są okazją do zaprezentowania własnych osiągnięć i pochwalenia się talentem.

Patronat nad konkursem objęli między innymi: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Pełnomocnik do Spraw Polityki Klimatycznej.