Ludzie

Kawiarenka charytatywna dla małej Sary

Sara podczas wiosennej charytatywnej kawiarenki (wysoka dziewczynka w środku na zdjęciu z prawej) oraz już w szpitalu, w trakcie chemii. Oddział odwiedził w lipcu przybyły na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie papież Franciszek.

Naprawdę trudno uwierzyć, że los mógł tak sobie zadrwić z 9-latki, która postanowiła zaangażować się w pomoc dla chorej na raka, zupełnie obcej osoby. A jednak postanowił ją „obdarzyć” takim samym, rzadkim nowotworem. Mała Sara walczy z guzem mózgu.

O pomysłowym kiermaszu-kawiarence zorganizowanym przez społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bochni pisaliśmy w Bochnianka.pl na wiosnę. Drugoklasiści przez kilka godzin sprzedawali wtedy przygotowywane wspólnie z rodzicami słodkości, by zebrać pieniądze dla Agnieszki Wietrzak. Akcja była spontaniczna, zorganizowana po ukazaniu się w mediach informacji o problemach zdrowotnych mieszkanki Leksandrowej. Dla dzieci przygotowujących się do I komunii świętej udział w charytatywnym przedsięwzięciu miał być dodatkową lekcją życia. Z zapałem zaangażowała się w nią także Sara Nizioł.

Mali sprzedawcy oraz hojni „klienci” kawiarenki spisali się wspaniale – zebrano ponad 4 tys. zł, które potem klasowa delegacja przekazała wzruszonej Agnieszce.

A krótko po tym spadł grom z jasnego nieba. U małej Sary, która co prawda już od kilku miesięcy skarżyła na bóle głowy ale podejrzewano, że to migrena – rozpoznano ostatecznie guza mózgu, nowotwór IV stopnia złośliwości. Diagnozę postawiono w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu (Sara trafiła tam na SOR po kolejnym ataku bólu). W Dzień Dziecka.

Tomografia komputerowa wykazała, że w głowie 9-latki znajduje się 12-centymetrowy guz. Nie było na co czekać, szybko zdecydowano się na operację. Trwała 9 godzin, brało w niej udział 6 lekarzy – guza udało się usunąć w 80 proc., jego pozostałą część trzeba zwalczyć chemią. Ten proces trwa.

Tymczasem rówieśnicy Sary znów się organizują. W poniedziałek odbędzie się kolejna kawiarenka, podczas której za wolne datki sprzedawane będą świeże, domowe wypieki. Tym razem uczniowie będą zbierać pieniądze na leczenie swojej koleżanki.

Kawiarenka w sali gimnastycznej PSP nr 1 będzie czynna od 7:45 do 12:15. Wstąpić może każdy – jeśli pracujecie w centrum lub będziecie w tym czasie przechodzić w pobliżu szkoły, zaglądnijcie tu i do poniedziałkowej kawy kupcie sobie ciacho, którym uczynicie trochę dobra!

25-09-16_sara2