Ludzie

Zrób coś dobrego i #przelejkrew!

Od lewej: Kamil Ryncarz, Angelika Gos i Maciej Zięba.

Angelika, Maciek i Kamil to uczniowie klas drugich Zespołu Szkół nr 1, im. Stanisława Staszica w Bochni. Wraz ze swoimi szkolnymi kolegami oraz koleżankami biorą udział w projekcie #przelejkrew. Ci młodzi ludzie w ten właśnie sposób chcą zaprezentować swój nowoczesny patriotyzm. Od ponad tygodnia namawiają wszystkich do podzielenia się tym, czego zawsze brakuje – życiodajną krwią. Jak na razie wszystko dzieje się tylko lokalnie, w Bochni. Ale z racji tego, że cechuje ich nieposkromiony entuzjazm jest nadzieja, że kampania rozwinie się na szerszą skalę. Szczególnie, że cała promocja odbywa się w internecie.

Inicjatywa #przelejkrew zrodziła się podczas zajęć Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu (ANP), projektu realizowanego od 2009 roku przez Klub Jagielloński, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Szacuje się, że w tegorocznej edycji bierze udział około 5000 uczniów ze szkół z całej Polski. Są wśród nich również uczniowie klasy 2J i 2M Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni.

Cel ANP to przekazanie uczniom szkół ponadgimnazjalnych wiedzy dotyczącej politologii, nauk społecznych oraz działalności obywatelskiej – w atrakcyjnej formie całodziennych zajęć, które przybierają postać gier czy symulacji. Takich jak symulacja „Parlament 2.0”, podczas której młodzi ludzie wcielają się w rolę posłów, podzielonych na konkretne ugrupowania, z różnymi postulatami oraz wizjami Państwa. Rozgrywka polega na odwzorowaniu pracy Sejmu. Wygrywa ta grupa, która będzie najskuteczniejsza w rządzeniu Państwem. Kolejna gra „Moje Miasto” ma na celu przybliżenie tego jak działa samorząd terytorialny i z jakimi problemami boryka się na co dzień.

Nie narzekamy, działamy!

krew12Ostatnim warsztatem dla uczniów było „Od narzekania do działania!”. Tutaj do akcji wkroczyli sami uczestnicy. Idea ANP to nie jedynie uczestnictwo w zajęciach. Liczy się działanie! Dlatego też każda klasa otrzymała trzy zadania do wykonania; wypromowanie postawy patriotycznej konkretnej postaci z własnego podwórka, zaprezentowanie swojego miasta w zabawny sposób oraz przeprowadzenie projektu społecznego.

Uczniowie ZS nr 1 w Bochni zaczęli od pozornie najtrudniejszego, czyli od projektu społecznego. Pomysłów mieli sporo, ostatecznie zdecydowali się na akcję oddawania krwi. Tylko jak się wyróżnić z tłumu? Angelika rzuciła nazwą – przelej krew! I tak też zostało.

Cała akcja polega na oddawaniu krwi w centrum krwiodawstwa w Bochni, z udokumentowaniem tego poprzez zrobienie zdjęcia z tekstem #przelejkrew. Fotkę umieszczamy na portalu społecznościowym i  nominujemy trójkę znajomych do „przelania krwi”. Wszystko to na kształt bardzo popularnych w internecie tematycznych wyzwań. Jeśli ktoś z jakichkolwiek względów nie jest w stanie podjąć się wyzwania – pomysłodawcy podsuwają propozycję wpłaty symbolicznej kwoty na Fundację Auxilium (nr konta: 44 2490 0005 0000 4530 3745 3706) lub inną wybraną przez siebie organizację wspierającą szczytny cel.

Daj coś z siebie!

krewMłodzież z ZS nr 1 w Bochni zachęca do przełamania swoich obaw i oddawania krwi. Żartują, że te osiem czekolad, które dostaje każdy krwiodawca, przekona każdego. Ale mają też świadomość, że czeka ich ciężka praca. Rozumieją strach przed igłą czy bólem. Wytrwale namawiają jednak i szerzą wśród młodzieży dobre wzorce. Rozwiewają wyssane z palca pogłoski, z którymi się często stykają – że gdy zaczniesz oddawać krew – musisz to robić do końca życia. Uczestników akcji jest coraz więcej, dominują wśród nich osoby młode. To cieszy Angelikę, Maćka, Kamila i ich szkolnych kolegów. Bo daje szansę na zaszczepienie w młodym pokoleniu nowoczesnego patriotyzmu. „Nasi przodkowie przelewali krew w wojnach i powstaniach za wolną Polskę. My możemy ją przelać w innej, ale także bardzo ważnej sprawie!” – zachęca Maciek.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie, o wadze minimum 50 kg. Przed oddaniem krwi bezpłatnie wykonywane są wszystkie badania. Cały proces trwa około godziny. Każdy krwiodawca otrzymuje zwolnienie ze szkoły/pracy, zwrot kosztów zarobku, zaświadczenie do Urzędu Skarbowego celem odliczenia wartości oddanej krwi od podatku. Posiłek regeneracyjny – 4500 kcal. Ale jest coś jeszcze. Coś cenniejszego niż te wszystkie przywileje. Oddając krew można poczuć się wartościowym człowiekiem, a to już jest bezcenne!


Chętnych do oddawania krwi zapraszamy do  Oddziału Terenowego RCKiK – Bochnia, ul. Krakowska 31 w godz. 7-11:30