Ludzie

Wytańczyć marzenia – Julia Hnatów i Anna Wilk

Dwie Bochnianki wygrały eliminacje do międzynarodowego konkursu tanecznego „Dance World Cup” i zapewniły sobie uczestnictwo w zawodach otwierających drzwi do kariery tancerza scenicznego. Decydujące finały odbędą się na przełomie czerwca i lipca na wyspie Jersey.

Julia Hnatów ma 15 lat i jest uczennicą drugiej klasy Gimnazjum nr 2 w Bochni. Swoje pierwsze taneczne kroki stawiała w bocheńskim ognisku baletowym. Bardzo szybko poczuła, że taniec jest tym co sprawia jej niesamowitą radość. Ognisko jednak rozpadło się. Na szczęście Julia trafiła pod skrzydła Andrzeja Starowicza, instruktora w szkole tańca JDC w Miejskim Domu Kultury w Bochni. Około trzy lata temu rozpoczęła pod jego okiem treningi tańca nowoczesnego, tzw. modern. W tej samej grupie trenowała również Ania.

Anna Wilk, 18-latka ucząca się w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni. Do tańca zaprowadziła ją droga wiodąca przez zajęcia pływania na basenie i treningi judo. Pierwszy był hip-hop, którego uczyła się w bocheńskiej szkole JDC. W pewnym momencie poczuła, że chciałaby mocniej skupić się bardziej na lirycznej odsłonie tańca i postawiła na jazz i modern. Miała już z tymi gatunkami do czynienia. W ciągu 8 lat treningów u choreografa Andrzeja Starowicza zależało jej na różnorodności. Na poznaniu wielu stylów tanecznych i wybraniu tego, który będzie jej najbliższy.

Szlifowanie talentu

2016-04-08_anna-i-julia-2
Anna Wilk

Julia wraz z Anią wiążą swoją przyszłość z tańcem. Jest on dla nich czymś więcej niż tylko hobby. Z tego powodu obie zdecydowały się na rozwijanie swoich umiejętności w Krakowskiej Akademii Tańca – „L’Art de la Danse”. Julia jest uczennicą tej szkoły dłużej niż Ania, która dopiero od pół roku, trzy razy w tygodniu dojeżdża do Krakowa na zajęcia. Obie zgodnie przyznają, że bycie uczennicą Akademii wiąże się z ciężką pracą. Wymagania są bardzo wysokie. To już nie jest kurs – to profesjonalna szkoła, w której realizowany jest program nauczania, uczennice są oceniane, zdawać należy egzaminy.

O tym jak intensywne są treningi przekonała się Julia – z powodu kontuzji jak i braku możliwości pogodzenia zajęć lekcyjnych z wyjazdami do Krakowa musiała zrezygnować z nauki w Akademii. Ale miłość do tańca była silniejsza. Po półrocznej przerwie, w lutym tego roku wróciła do „L’art de la Danse”. A w marcu wytańczyła sobie udział w międzynarodowych zawodach wysokiej rangi!

Dance World Cup

2016-04-08_anna-i-julia-3
Julia Hnatów

Decyzją prowadzących je choreografów, obie Bochnianki wystartowały w marcowych eliminacjach do „Dance World Cup” przeprowadzonych na deskach sceny Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Julia zatańczyła duet z koleżanką z grupy (Karoliną Tłustochowską) w kategorii modern. Ania natomiast zaprezentowała własną choreografię jazzową w solówce oraz modern w duecie z Natalią Milewską.

Duet Julii oraz solówka Ani zostały ocenione jako najlepsze w ich kategoriach wiekowych. Wyróżnienie to oznacza, że zatańczą podczas „Dance World Cup” – prestiżowych zawodów tanecznych rozgrywanych od 2004 roku, co roku w innym miejscu na świecie. Aktualnie udział w tym konkursie biorą tancerze z 38 krajów. Szacuje się, że będzie ich ponad 12 tysięcy. W tym roku na przełomie czerwca i lipca, zakwalifikowani uczestnicy rywalizować będą na wyspie Jersey. Polskę reprezentować będą między innymi nasze dwie bocheńskie taneczne perełki.