Sukcesy

2. miejsce uczennicy Ekonomika w prestiżowym konkursie kulinarnym ”Dzikie smaki”

Dziczyzna to tzw. „trudny surowiec” a jednak już po raz trzeci do rywalizacji w konkursie „Dzikie smaki” w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach stanęli uczniowie szkół gastronomicznych z południa Polski, od Krościenka nad Dunajcem, przez Tarnów, po Bochnię. Tegoroczna edycja odbyła się 26 stycznia pod hasłem „Dzika kaczka po myśliwsku” – stąd wsparcie organizatorów przez Tarnowski Związek Łowiecki.

Do tegorocznej edycji konkursu w wyniku wstępnych eliminacji dopuszczono 12 reprezentacji szkół gastronomicznych.
Konkurs „Dzikie Smaki” ma w swoim założeniu przybliżyć przyszłym szefom kuchni temat dziczyzny, mało znanej szerokiemu społeczeństwu. Ma nawiązywać do tradycji staropolskiej kuchni, gdzie kiedyś dary pól i lasów były ważnym składnikiem menu. Ma także propagować zdrową żywność, a dzika kaczka z pewnością do takiej należy.

Zespół Szkół nr 3 reprezentowała uczennica z klasy 3 TE d technikum żywienia i usług gastronomicznych – mieszkanka Sobolowa (gm. Łapanów) Katarzyna Jaworska (pod opieką pani Anety Wojcieszek).

Katarzyna przygotowała zakąskę pod nazwą: „Pierś z dzikiej kaczki sous-vide z dynią i chrupiącą brukselką w sosie miodowo-jarzębinowym z akcentem żelu ananasowego”.

Nagrody

Jury doceniając technikę i stopień trudności wykonanej potrawy, porządek i czystość na stanowisku, wyrafinowany smak, dobór składników i sposób podania przyznało reprezentantce „Ekonomika” II miejsce w konkursie, oraz wiele cennych nagród m.in. indywidualny całodzienny voucher dla dwóch osób do Term Chochołowskich, zestaw profesjonalnych, kutych noży kuchennych, trzy książki z przepisami kulinarnymi, dyplom i puchar.

Sukces Kasi wiązał się nie tylko z dyplomem, satysfakcją i nagrodami, ale również z sympatyczną niespodzianką: wycieczką na Termy Chochołowskie wraz z voucherem na strefę basenową i leczniczą dla całej klasy 3 Ted.

Rok temu też był sukces!

Dla przypomnienia w ubiegłorocznej edycji konkursu drużyna reprezentująca Zespół Szkól nr 3 w składzie Katarzyna Jaworska i Sabina Dziedzic również zajęła wysokie II miejsce za potrawę wykonaną z mięsa jelenia o nazwie „Polędwica z jelenia w aromatyzowanych ziołach podana na komosie ryżowej w towarzystwie chrustu z jarmużu oraz pniaczków porowych zakropiona jarzębinowym sosem”.

* * *