Ludzie

Małe cuda w Bochni. Rusza 9. festiwal Integracja Malowana Dźwiękiem

Po świetnym występie niepełnosprawnego Kamila Czeszela na Festiwalu w Bochni, oczarowana jurorka Ania Rusowicz zaprosiła go do wspólnego występu na dużej scenie Przystanku Woodstock (wideo poniżej).

Łączy ich miłość do muzyki i niezaprzeczalny talent. Dzieli stopień sprawności fizycznej jak i psychicznej. Na scenie połączeni w pary dają świadectwo temu, że niepełnosprawność nie przekreśla w człowieku możliwości do pielęgnowania pasji i prawa do niej. Przecież Bóg zamykając drzwi, otwiera okno. W przypadku niepełnosprawnych uczestników „Festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem” tym oknem jest śpiew.

Festiwal „Integracja Malowana Dźwiękiem” już po raz dziewiąty, od wtorku do czwartku (17-19 maja) przyciągnie do Bochni wielu uzdolnionych młodych ludzi. Będą to soliści, zespoły, a nawet grupy kabaretowe. Po dwudniowych warsztatach prowadzonych przez znanych i lubianych, wśród których w tym roku będą między innymi – Zbigniew Zamachowski, Anna Rusowicz i Marek Piekarczyk – uczestnicy zaprezentują się widowni w bocheńskiej Hali Widowiskowo-Sportowej. W czym ten festiwal jest tak wyjątkowy?

„Integracja Malowana Dźwiękiem” to jedyne w Polsce wydarzenie muzyczne które polega na łączeniu w śpiewające duety osoby sprawnej z osobą niepełnosprawną. To posunięcie wprowadzono dopiero od 4 edycji i wyniknęło z chęci mocniejszej integracji osób sprawnych z tymi niepełnosprawnymi. To również festiwal w którym nie ma wygranych ani przegranych. Sam udział, przełamanie obaw i tremy, warsztaty z osobami znanymi z pierwszych stron gazet; są dla zgłaszających się osób – wielką nagrodą. Owszem wszyscy uczestnicy przywożą do domów wyróżnienia, dyplomy i upominki. Niektórzy wracają z czymś jeszcze – z zawiązaną podczas przygotowań przyjaźnią ze swoim śpiewającym partnerem.

Śpiewająca Integracja

Organizatorem festiwalu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Bochni. Pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia natomiast – Jerzy Turek, wicedyrektor SOSW. Przy ścisłej współpracy z Teresą Jaszczyńską (dyrektor SOSW) oraz Markiem Piekarczykiem, który jest patronem wydarzenia, od 2008 roku sprawia, że raz w roku na terenie Bochni odbywają się małe cuda.

Bo jak inaczej nazwać ten moment gdy na scenie pojawia się dwójka długowłosych młodych mężczyzn; to Jacek Uchański i Kamil Czeszel. Jeden z nich wchodzi o własnych siłach, drugi musi wspomagać się kulą – Kamil od urodzenia jest niepełnosprawny ruchowo. Wokaliści zaczynają śpiewać swój utwór i wystarczy zamknąć oczy, by nie być w stanie rozróżnić osoby sprawnej od niepełnosprawnej. W tym konkretnym przypadku zamysł organizatorów jest wręcz jaskrawy i widoczny jak na dłoni. To Kamil, ten chłopak z kulą u boku, przebija sprawnego i przecież rewelacyjnie śpiewającego Jacka, udowadniając tym samym, że niepełnosprawność nie oznacza bycie gorszym człowiekiem.

Kamil po swoim brawurowym występie na ubiegłorocznym festiwalu w Bochni, zaśpiewał również na Przystanku Woodstock wraz ze swoją festiwalową opiekunką – Anią Rusowicz. Swoim głosem porwał publiczność  i wzruszył samego Jurka Owsiaka. Ale to nie jedyny sukces młodego wokalisty. Również w ubiegłym roku zdobył III miejsce w popularnym telewizyjnym show „Mam Talent”. Idea „Integracji Malowanej Dźwiękiem” poszła w świat…

Na Warsztacie

Warsztaty są ulubioną częścią festiwalu dla wszystkich biorących w nim udział. Ale również dla samych prowadzących. Ania Rusowicz odwiedzi nasze miasto już kolejny raz, a podopieczni SOSW w Bochni nie mogą się wprost doczekać jej przyjazdu. Wszyscy uczestnicy wydarzenia przygotowują się do swoich występów na zajęciach prowadzonych przez osoby znane nam z pierwszych stron gazet. Już 17 i 18 maja poprowadzą je: Zbigniew Zamachowski, Monika Zamachowska, Anna Rusowicz, Marek Piekarczyk, Jan Wojdak oraz Janusz „Yanina” Iwański. W jury zasiądzie również Grzegorz Hyży który podczas gali która odbędzie się 19 maja, zaśpiewa na finałowym koncercie laureatów.

A sami uczestnicy pojawią się w solnym grodzie z najbardziej odległych zakątków naszego kraju i jak w przypadku „gwiazd” – dla wielu z nich nie będzie to pierwsza wizyta w Bochni. Festiwal wyróżnia się niesamowitą atmosferą i cieszy ogromną popularnością. Festiwal „Integracja Malowana Dźwiękiem” idealnie opisują słowa zawarte w motto życiowym Kamila Czeszela – „Dawaj innym radość swoim śpiewem i nigdy nie poddawaj się mimo niepowodzeń”.